Elektronika by http://www.pctun.czechian.net

Transiwatt

Jakub Fulín (PCtun)

O zesilovačích Transiwatt jsem nikde na internetu nenašel téměř žádné informace. Rozhodl jsem se tedy napsat několik řádek o těchto dle mého názoru vynikajících zesilovačích.

Jak jsem vlastně přišek k Transiwattům

Nejprve jsem si chtěl postavit pouze jeden zesilovač TW40 k reprobednám Tesla, abych měl v dílně co poslouchat. Začal jsem tedy shánět dokumentaci, podle které bych si mohl TW40 postavit. Nikde sem dokumentaci nenašel, našel jsem pouze e-mail na pana Milana Poláka, který mi oscanovanou dokumentaci poslal. Tímto bych mu chtěl ještě jednou poděkovat. Děkuji. Na základě této dokumentace jsem postavil svého prvního Transiwatta (později jsem postavil ještě další dva). Výsledkem jsem byl mile překvapen, TW40 s velkými reprobednami Tesla hrály lépe něž většina hi-fi věží, co sem kdy poslouchal. Od té doby jsem se začal o Transiwatty důkladněji zajímat a dokonce jsem založil i malou sbírečku zesilovačů transiwatt.

TW40 Junior

TW40 je asi nejznámějším typem zesilovačů Transiwatt. Jedná se o zesilovač s korečním předzesilovačem a koncovým stupněm s jmenovitým sinusovým výkonem 2x20W. Celý zesilovač je umístěn do dřevěné skříňky s hnědým potiskem napodobujícím dřevo. První kusy se od klasických koncových stupňů Transiwatt odlišují, typem koncových tranzistorů, nejsou zde užity obvyklé KD606/KD616. Místo křemíkového KD616 je zde použit 4NU74. Po příchodu KD616 do prodeje byl osazován již klasický komplementární pár KD606/KD616. V dokumentaci je navíc ve schématu rezistor R313 (R413), který však nebyl v zesilovačích zapojován. U ostatních typů zesilovačů se již nenachází ani v dokumentaci. Zajímavostí u několika prvních kusů je použití dvojice trimrů spojených plochou osičkou, keré se ukázalo jako velmi nepodařené. V té době již na trhu byly tandemové potenciometry a cena nebyla o tolik vyšší než při použití trimrů. Několikanásobně lepší paramry potenciometrů (souběh, šum atd...) zvítězily nad nižší cenou trimrů.

Poznatky ze stavby zesilovače: Postavil jsem celkem 2 zesilovače TW40. První fungoval tak jak má, ale u druhého postaveného zesilovače se rozkmitával koncový stupeň. Tomuto rozkmitání jsem ale zabránil zapojením kondenzátorů cca 47 až 100pF mezi bázi a kolektor tranzistorů T301 a T401. Jedná se o tranzistory zapojené na vstupu koncového stupně. Z důvodu, že jsem nesehnal potenciometr 1MOhm do regulace hlasitosti, bylo ještě nutné upravit obvod fyziologické regulace hlasitosti pro použití potenciometru s hodnotou 100kOhm. Úpravu jsem provedl podle popisu nacházejícího se ve výše zmíněné dokumentaci. Úprava spočívá v desetinásobném zmenšení rezistorů R111 a R211 a desetinásobném zvětšením kondenzátorů C107,108 a C207,208. Ještě jsem zvětšil filtrační kondenzátor ve zdroji z 2mF na 4m7 (možno zvětšit až na 10mF). Po těchto úpravách jsem se zesilovači plně spokojen.

TW44

TW44 Je jeden z méně známích zesilovačů Transiwatt, jeho schéma je podobné spíše zesilovači Tesla AZS222, než klasickým Transiwattům. Do zátěže 4Ohm je schopen dodat výkon 2x25W. Obsahuje tři vstupy, pro magnetodynamickou přenosku (RIAA), magnetofon a tuner (rádio). Samozřejmostí jsou korekce výšek, basů a vyvážení, které jsou zapojené do obvodu zpětné vazby koncového stupně, což je docela neobvyklé řešení. Dokumentaci se mi podařilo získat od Pana Kebrleho, kterému bych chtěl tímto mnohokrát poděkovat. Děkuji.

TW30 G

TW30 (rok 1967) je jakýmsi předchůdcem klasických transiwattů (TW40, TW120..) jedná se o typ založený na germaniových tranzistorech. Vznikl přepracováním zesilovače firmy RCA, pro možnost osazení germaniovými tranzistory. Jiné v té době na Českém trhu prostě nebyly. S použitím "germania" je zvuk více než "kremíku" podobný "lampám". Zvuk je jakoby měkčí a kulatější. I zapojení koncového stupně se dosti odlišuje od klasických transiwattů. Zesilovač je schopen dodat 15W do 4 Ohmové zátěže, což je na germaniový zesilovač dost. Zvláštností je také to, že obsahuje vstup pro magnetodynamickou přenosku, ale neobsahuje samostatný předzesilovač pro tento vstup, jako běžné zesilovače. Pouze přepneme-li přepínačem vstupů na tento vstup, zárověň přepneme člen ve zpětné vazbě předzesilovače, čímž jej z normálního předzesilovače změníme na RIAA předzesilovač. Zesilovač je určený jak pro 220V tak i pro 120V napájení.

Tento zesilovač jsem postavil také. Snažil jsem se co nejvíce dodržet původní dokumentaci, nejen co se týče hodnot součástek ale i jejich typu a výrobci (Tesla). Mechanickou konstrukci jsem také sestrojil přesně podle původní dokumentace. U tohoto TW se nevyskytly žádné problémy, fungoval hned na 1. zapojení. Zvukovou stránkou jsem byl také mile překvapen, zesilovač sice více šumí ale zvuk je jinak hezký, basy poměrně hluboké a výšky též velmi dobré a čisté. Tento zesilovač se hodí nejlépe na starý jazz, ale pouštěl jsem si na něm s úspěchem i rock, ska a punk.

TW120

Jedná se o zesilovač určený spíše k ozvučování než k použití jako hi-fi. TW120 totiž nemá předzesilovač, tudíž nemá ani korekční obvody. TW120 je jen koncový stupeň s napájecím zdrojem. Zesilovač je schopen dodat do zátěže 4 Ohm 2x60W nebo do 8 Ohm 1x120W. I jeho konstrukce je uzpůsobena použití k ozvučení, zesilovač se pomocí 2 skobiček dal pověsit na zadní stěnu reprobedny. Zesilovač se nacházi v celohliníkové krabici a je tedy i velmi mechanicky odolný.

TW140 Studio

Jak již říká název zesilovač byl určen spíše ke studiovým a profesionálním účelům, je ale též velmi vhodný jako zesilovač do domu. U tohoto zesilovače je více ovládacích prvků. Lze zde samostatně vypínat Přední a zadní reproduktory, máte na výběr buď lineární nebo fyziologickou regulaci hlasitosti a potěší i větší množstnví vstupů. Jeden vstup má samozřejmě i RIAA předzesilovač pro magnetodinamickou přenosku. Korekční předzesilovač s regulací basů a výšek zde samozřejmě je také. Koncový stupeň je schopný dodat do 4Ohm až 2x50W.

TWM140 Studio

TWM140 je v podstatě jen TW140P doplněný mixážním pultem. V pultu jsou použity OZ (typ 082) oproti tranzistorům, ze kterých je sestaven koncový stupeň. Mixážní pult má 2 mikrofonní vstupy, 2 vstupy pro magnetofon a 2 pro magnetodynamickou přenosku. Každý kanál je zde ovládán samostatným tahovým potenciometrem. Na mixážním pultu je možné také regulace výstupní úrovně, výšek (10kHz), vyšších středů (3kHz), nižších středů (300Hz) a basů (100Hz). Na zesilovači pak lze volit mezi mixážním pultem a vstupem. Zesilovač obsahuje i vypínatelný limiter. Je schopen dodat do 4 Ohm 2x50W jako ostatní TW140. Schéma TW140p si můžete stáhnout dole na této stránce.

Gramofon SG 60 Junior

Gramofon navržený pro použití se zesilovačem TW40 Junior. Tento koousek zatím nemám takže podrobnější info viz dokumentace dole ke stažení.

Ekvalizér TK 160

Desipásmový stereo ekvalizér se zdvihem +-10dB navržený pro použití se zesilovačem TW 140 Studio. S tímto zesilovačem se propojuje jen jedním pětižilovým kabelem a zachovává funkci voliče vstupů na zesilovači. Na zes. se pouze přepínači nastaví (viz dokumentace dole) a zařadí se do signálové cesty bez nutnosti přepojování mnoha kabelů. Ekv. je založen na OZ typu 082 (zahraniční výroba běží dodnes - TL082) s napájením +-15V, což zajišťuje vysoký výstupní rozkmit a neomezuje tím i signál vysoké úrovně. Za dokumentaci Děkuji Pavlovi a fóru na elwebu.

TW077 Pionýr

Výrobky transiwatt řady Pionýr byli určeny pro méně žkušené a začínající elektroniky. Tomu byla podřízena hlavně napájecí část výrobku. Všechny části zdroje se síťovým napětím byly dodávány již sestavené, ale hlavně důkladně zakrytované. Nehrozil zde úraz síťovým napětím a proto byly vhodné i pro děti. Zesilovač TW077 je schopen dodat výkon až 2x15W. Vlastní konstrukce i zapojení je velmi jednoduché a přehledné. Plošné spoje byly dodávány již osazené a bylo je možné zakoupit jako zesilovač TW077 (Obsahoval krabici, zdroj, předzesilovač pro gramofon, korekční předzesilovač a koncový stupeň), nebo jako samostatné části. Dost často se lze setkat s použitím originálního koncovéko stupně i v amatérských konstrukcích. Koncový stupěn je zjednodušená verze TW44. Koncový stupeň byl zjednodušen jak nejvíce to šlo. Na zadní straně zes. nalezneme vedle výstupu pro reproduktory i konektor pro napájení gramofonu (24V). Po vypnutí zes. se odpojí i tento výstup a gramo se tím samo vypne.

SG077 Pionýr

Gramofon je určen Pro použití se zesilovačem TW077. Tomu je zesilovač přizpůsoben. Obsahuje výstup 24V pro napájení gramofonu. Gramofon je napájen 24V aby vyhovoval požadavkům na bezpečnost řady Pionýr. Pokud jste neměli TW077 bylo nutné použít pro napájení transformátor. Konstrukce je jako u zes. velmi jednoduchá. Raménko se pokládá na desku ručně. I změna rychlosti 33/45 je prováděna ručnímu přendání řemínku. K základní výbavě patřilo raménko s krystalovou přenoskou, ale za příplatek bylo k dostání i raménko s magnetodynamickou přenoskou. Snadná výměna raménka je zajištěna konektorem, kterým je raménko (z nalakovaného plošného spoje) připevněno k mechanice.

Ješte dodám nakonec

Všechny zesilovače TW (kromě TW140 Studio - dílo K. Šellingera, koncepčně klasický transiwatt) byly navrženy panem Jiřím Jandou (autorem publikací které si můžete stáhnout dole). Myslím si, že by se na tyto zesilovače řady Transiwatt nemělo zapomenout, obzvláště v době koncových stupňů s výkonovými operačními zesilovači. Dovoluji si tvrdit, že zvuk z TW je hezčí než z operačních zesilovačů stejného, často i mnohem vyššího výkonu. OZ mají sice menší zkreslení a lepší papírové parametry ale mě osobně se více líbí zvuk z tranzistorových zesilovačů. O jedinečnosti Transiwattů svědčí i to, že se vyrábějí dodnes (a nepatří zrovna k nejlevnějším). Vyrábí je firma: AU/RA audio racionálně. Zde je odkaz. Odkaz je již nějakou dobu nefunkční, na části stránek se lze stále dostat např. přes tento odkaz. Pokud někdo víte co se stalo, dejte prosím vědět na email. Děkuji.

Transiwatt TW30G 3.2MB
Transiwatt TW30G DPS z pohledu součástek (DPI 147) 20kB
Transiwatt TW40B 3.2MB
Transiwatt TW44 2.4MB
Transiwatt TW120 1.3MB
Transiwatt TW140 schéma 1MB
Transiwatt TW140 manuál 1MB
Transiwatt TW140P 54kB
Gramofon SG 60 Junior 6MB
Ekvalizér TK 160 850kB
Zesilovač TW077 Pionýr 7.2MB
Gramofon SG077 Pionýr 4.5MB
Zesilovač TW 600 CD schéma 1.25MB

Webdesign a autor většiny článků: Jakub Fulín (PCtun)

2009